Ako si vybrať korčule

Rozhodli ste sa, že sa chcete naučiť korčuľovať. Stojíte teraz ale pred dilemou, aké korčule si vybrať. Podľa čoho sa treba rozhodnúť? V športových obchodoch je obrovské množstvo kadejakých in line kolieskových korčúľ a Vy len bezradne stojíte pred regálmi a neviete, čo si počať. Skúste sa riadiť podľa nasledujúcich krokov, a snáď sa Vám podarí vybrať si správne.
V prvom rade je potrebné zaradiť sa do niektorej z kategórií:

A následne si vybrať štýl korčuľovania, od ktorého sa odvíja aj typ kolieskových korčúľ, ktoré si kúpite:

Pánske kolieskové korčule

Tvar chodidla a samozrejme aj jeho veľkosť, sa u mužov a žien výrazne líši. Preto určite nie je vhodné, aby si páni kupovali dámske korčule a naopak. Rozdiel medzi nimi možno na prvý pohľad nie je badateľný, ale predsa je veľmi podstatný. A to napríklad už v tvare topánky v oblasti lýtka, kde pánske kolieskové korčule sú tvarované širšie. Takisto sú prispôsobené na väčšiu hmotnosť a výšku.Dámske kolieskové korčule

Rozdiel medzi dámskymi a pánskymi kolieskovými korčuľami je už v stavbe samotnej korčule a hlavne topánky. Dámske kolieskové korčule sú totiž prispôsobené na menšiu hmotnosť a aj výšku. Aj klenba nohy sa u oboch pohlaví líši. Takže jednoznačne: dámy kupujú dámske kolieskové korčule, páni kupujú pánske kolieskové korčule!

Detské kolieskové korčule

Samostatnou kategóriou sú detské kolieskové korčule. Tie charakterizuje hlavne možnosť nastavenia veľkostí. Takisto sú pevnejšie a nevyhnutnosťou je pohodlná vložka v topánke pre detské nohy.

Kúpte si kolieskové korčule za bezkonkurenčné ceny!
Štýl korčuľovania
Tento krok výberu Vašich in line kolieskových korčúľ sa veľmi úzko viaže k základným druhom korčúľ. Musíte sa rozhodnúť, či chcete korčuľovať profesionálne, alebo len pre svoje potešenie, či budete jazdiť po hrádzi, alebo zvolíte U-rampu a podobne. To znamená, že sa rozhodnete pre konkrétny typ kolieskových korčúľ. Ako už bolo spomínané, tieto rozdeľujeme do základných kategórií: rekreačné in line korčule, športové a pretekárske in line korčule, in line korčule na agresívne a umelecké štýly.

Rekreačné korčuľovanie

Rekreačné korčule si vyberie človek, ktorý sa chystá korčuľovaniu venovať maximálne dva krát týždenne. Materiály, z ktorých sú tieto korčule vyrobené, sú najpohodlnejšie. Využívajú mäkšie kolieska, ktoré síce dobre držia aj na hladkom povrchu, ale rýchlejšie sa opotrebujú.

Fitness korčuľovanie

Ak sa chcete stať aktívnym korčuliarom, ktorý svoje korčule vytiahne a prevetrá takmer každý večer, voľte podobne ako pri rekreačných korčuliach väčšie kolieska a poprípade aj šnurovacie topánky, ktoré nohu dostatočne spevnia. Fitness korčuliari berú korčuľovanie ako životný štýl, spôsob športového vyžitia, prípadne doplnkový tréningový program.Umelecké korčuľovanie

In line kolieskové korčule na umelecké štýly, teda tanec a in line krasokorčuľovanie, prevzali topánku z klasických krasokorčuliarskych korčúľ na ľad. Charakteristické je pre ne najmä šnurovacie zapínanie.

Športové a pretekárske korčuľovanie

Podobne ako u in line kolieskových korčúľ na umelecké štýly, aj korčule na in line hokej prevzali podobu od tých klasických hokejových. Sú maximálne pevné, aby tak chránili nohu hráča pri tvrdej hre. Pretekárske korčule sú zas charakteristické nižšou topánkou, ktorá umožňuje lepší pohyb nohy v členku a tiež väčšími kolieskami, ktoré umožňujú dosiahnuť vyššiu rýchlosť pri in line pretekoch.

Agresívne korčuľovanie

Agresívni korčuliari používajú korčule s tvrdými kolieskami. Tieto sú vhodné najmä pri nárazoch a ich klzkosť umožňuje rôzne rýchle obraty a brzdenie šmykom. Používajú sa aj pri in line hokeji. Kolieska korčúľ na agresívny štýl jazdy sú omnoho menšie, ako pri rekreačnom korčuľovaní. Dôvodom je hlavne to, že menšie kolieska sa ľahšie ovládajú, sú obratné a zároveň aj pomalšie.

Kúpiť kolieskové korčule na agresívne korčuľovanie

Koľko investovať?
Určite nešetrite. Možno je to trošku otrepaná fráza, ale za kvalitu sa platí. A preto, ak chcete svoje budúce in line kolieskové korčule používať častejšie ako raz do mesiaca (predpokladáme, že áno), mali by ste určite investovať čiastku pohybujúcu sa nad 100 Eur.

Kolieska
U jednotlivých typov kolieskových korčúľ sa líšia najmä ich kolieska, a to konkrétne ich veľkosť a tvrdosť. Pre lepší prehľad uvedieme tabuľku koliesok u jednotlivých typov in line korčúľ.

Štýl korčuľovania Priemer kolieska (mm) Tvrdosť kolieska
Agresívny 43-56 85A-97A
Umelecký 68-72 78A-85A
Rekreačný 72-80 74A-78A
Športový (hokej) / pretekársky 80-110 85A-97A / 74A-78A

Samotná tabuľka je len zmes značiek a čísel. Poďme si teda jej obsah trochu priblížiť. Tvrdosť koliesok sa udáva podľa „stupnice tvrdosti A“, kde kolieska 74A sú veľmi mäkké a 97A naopak veľmi tvrdé. Priemer koliesok je takisto veľmi dôležitým ukazovateľom. Čím sú kolieska väčšie, tým vyššiu rýchlosť dosahujú, ale je potrebné vynaložiť pri korčuľovaní aj viac námahy.
Skúste sa teda pred kúpou in line kolieskových korčúľ najprv trošku zamyslieť. Tieto základné rady by Vám mali pomôcť úspešne sa dostať z kategórie úplného laika do kategórie korčuliara – začiatočníka. Snáď už aspoň približne viete, čo potrebujete.

Čo ďalej?

  • InsSportLine výpredaj

   vytvoril © 2019 weblok.sk