Druhy kolieskových korčúľ

Rekreačné kolieskové korčuleLaik by si ľahko mohol myslieť, že kolieskové korčule sú len jedny jediné, že existuje len jeden druh, ktorý sa používa na všetky spôsoby korčuľovania. A že sa jednotlivé korčule odlišujú len podľa značky či podľa toho, kto a kde ich vyrába. Je to však trochu alebo vlastne omnoho zložitejšie. Moderná doba totiž priniesla mnoho možností a spôsobov využitia kolieskových korčúľ a korčuľovania. A výrobcovia sa tejto dobe samozrejme veľmi pružne prispôsobili. Preto máme možnosť vybrať si a rozhodnúť sa, aké korčule potrebujeme, ako ich chceme používať a aké na ne máme požiadavky. Aké sú teda možnosti? Čo nám in line korčuľovanie vlastne ponúka?

Druhy kolieskových korčúľ

Možno máte pocit, že korčuľovanie je proste len korčuľovanie a nič iné. Že sa za tým nedá vidieť nič viac. Divíte sa, o aké druhy korčuľovania vlastne ide. Ak je tomu vo Vašom prípade naozaj tak, čítajte ďalej. Je totiž mnoho ľudí, ktorí považujú in line korčuľovanie za svoj životný štýl, spôsob ako zrelaxovať, či uľaviť si od rôznych bolestí. Niekto korčuľuje len preto, aby si po práci vybil stres a odreagoval sa od problémov a nepríjemných kolegov. Iný zas kupuje korčule preto, aby zabil čas či preto, že ich má aj sused alebo kamarátka. Niekto chce schudnúť dve tri kilečká, ale cvičiť sa mu nechce. Preto volí korčuľovanie.


Sú ľudia, ktorí si týmto spôsobom chcú nájsť nových priateľov, či dokonca spoznať novú lásku. A preto si nájdu novú záľubu a zaradia sa do novej skupiny ľudí, v tomto prípade korčuliarov. Potom je tu špeciálna skupina hokejistov, ktorí však nemajú radi ľad a chlad a preto volia in line pozemný hokej. A verte či neverte, je toho oveľa viac. Napríklad takí extrémisti, ktorí si z akéhokoľvek dôvodu nezvolili iný spôsob prznenia svojho tela, ale rozhodli sa ublížiť si napríklad na U-rampe. A potom sú tu tanečníci, ktorí sú však šikovnejší a ladnejší viac na korčuliach, ako na vlastných nohách. Tak vidíte… možností je veľa a každá z nich si vyžaduje špeciálnu výstroj a korčule.Rýchlostné kolieskové korčule

ROzdelenie kolieskových korčúľ podľa wikipedie

Ako by sme teda oficiálne mohli rozdeliť in line kolieskové korčule a určiť ich typy? Azda najrozumnejšie bude využiť rozdelenie vševediacej a celosvetovo používanej encyklopédie – Wikipédie. Podľa nej rozlišujeme tieto typy in line kolieskových korčúľ:

  • rekreačné a kondičné inline korčule
  • pretekárske (rýchlostné) inline korčule
  • inline korčule na inline hokej
  • inline korčule na agresívne štýly (mestský parkúr, U-rampa, skoky)
  • inline korčule na umelecké štýly (tanec, krasokorčuľovanie)
  • špeciálne korčule (zjazd, alpine slalom)

Ako si vybrať správne kolieskové korčule?
Ale v čom sa odlišujú? Rozdielov je viacero, tak v topánkach a zapínaní, ako aj v kolieskach. In line kolieskové korčule majú prevažne vysoké topánky, ktoré poskytujú oporu členkom korčuliara. Inak je tomu v prípade pretekárskych, teda rýchlostných korčúľ, kde je topánka nižšia, aby umožnila lepší pohyb v členku. Avšak tieto korčule s nízkymi topánkami v žiadnom prípade nesmú používať amatéri. Sú totiž určené pre pokročilé korčuliarske techniky profesionálnych pretekárov. Topánka in line korčúľ na umelecké štýly, teda tanec a krasokorčuľovanie, vyzerá takmer rovnako, ako klasické krasokorčuliarske topánky na ľad.

Hokejové inline korčuleRovnako je tomu aj pri hokejových in line korčuliach, ktoré sa ponášajú na korčule na ľad. Sú pevné a chránia tak nohu hráča. Najpevnejšie zo všetkých typov sú však topánky in line korčúľ na agresívne štýly korčuľovania. Je tomu tak z dôvodu, že noha korčuliara musí byť pri zložitých skokoch a najmä dopadoch maximálne chránená proti nárazom. A nakoniec, avšak medzi bežnými civilistami najobľúbenejšie, rekreačné a kondičné in line kolieskové korčule. Tieto majú topánky mäkké, pohodlné a ľahko zapínateľné. Sú obľúbené hlavne u tých, ktorí sa s korčuľovaním len zoznamujú.

Možno trochu menej viditeľný, nie však zanedbateľný, je aj rozdiel v kolieskach pri jednotlivých typoch korčúľ. Korčule na agresívne štýly využívajú menšie kolieska, ktoré sa lepšie ovládajú, ale sú pomalšie. Väčšie kolieska sú naopak určené pre rýchlostné korčuľovanie. Človek však na ne musí mať poriadnu silu v nohách. Tak teda nezúfajte, ak Vám to zo začiatku nepôjde úplne najlepšie. V tomto prípade trošku pozmeňte historický výrok „Učiť sa, učiť sa, učiť sa“ na „Trénovať, trénovať, trénovať!“ a pravidelne si ho opakujte.

Čo ďalej?

  • InsSportLine výpredaj

   vytvoril © 2019 weblok.sk