História kolieskových korčúľ

História kolieskových korčúľAj Vy si spomínate na tie staré dobré časy, keď ste brázdili ulice sídliska na kolieskových korčuliach? Vietor vo vlasoch, pocit slobody a dojem, že jazdíte neprekonateľne rýchlo… Alebo ste boli z tých, čo len ticho závideli kamarátom ich štýlové dvoj-radovky priviazané, alebo iným nápaditým spôsobom pripevnené k topánkam? Človek by si pomyslel, že história kolieskových korčúľ sa viaže práve k týmto 80.tym rokom 20. storočia. Omyl. Kolieskové korčule sú omnoho staršie. A dokonca, ako by sme si mohli nesprávne myslieť, to neboli vždy len tie ťažkopádne topánky s dvomi radmi koliesok ako v 80-tych rokoch. Kedy a za akých okolností teda kolieskové korčule vznikli? A ako postupovala ich premena až k dnešným in line korčuliam?

História kolieskových korčúľ

Za priekopníka a prvého človeka, ktorý prišiel s nápadom kolieskových korčúľ, je považovaný Belgičan John Joseph Merlin. Svoj vynález po prvý krát predviedol na maškarnom plese v Londýne v roku 1760. Tieto prvé korčule mali kovové kolieska na drevenej doštičke, pripevnenej k topánke. Avšak kvôli „malej nehode“, pri ktorej sa vážne zranil a rozbil cenné zrkadlo za 500 libier, upadli korčule na istý čas do nemilosti a zabudnutia.Historické kolieskové korčule

Svetlo sveta uzreli ďalšie kolieskové korčule až začiatkom 19. storočia, kedy na ne istý Francúz získal prvý patent. Tieto korčule boli používané najmä pri balete. Historický prelom v oblasti korčuľovania nastal v roku 1819, kedy svetlo sveta uzreli prvé in line korčule. Mali dve až štyri kolieska z medi, dreva alebo slonoviny, ktoré boli umiestnené v jednom rade za sebou. Po tomto prevratnom patente sa s novinkami priam roztrhlo vrece. Ďalšou bol napríklad vynález modelu korčúľ „Rolito“, čo bol vlastne predchodca dnešných in line korčúľ určených na rýchlostné korčuľovanie.

Fenomenálny úspech dosiahli kolieskové korčule, trochu netradične, v krčme pri pive. A kde inde, ako v Nemecku. Stalo sa tak v roku 1840, keď podgurážených štamgastov v istej nemeckej krčme obsluhovali mladé dievčatá práve na kolieskových korčuliach. Tento skvelý nápad konečne pritiahol pozornosť množstva ľudí ku korčuľovaniu. Ďalej to už šlo ako po masle. Začali sa otvárať prvé korčuliarske cesty v Londýne, prvé verejné korčuliarske štadióny v USA a nadšenci tejto novinky dokonca zakladali prvé korčuliarske spolky, ktoré organizovali rôzne súťaže v korčuľovaní. Začali vznikať rôzne kategórie korčúľ využívané na všemožné účely – od tanca až k hokeju.


Malou brzdou vo svete in line korčuľovania bol vynález bicykla koncom 19. storočia. Avšak už začiatkom 20. storočia začali najmä v USA a Anglicku vznikať ďalšie stovky korčuliarskych dráh. In line korčuľovanie sa v tomto období začalo považovať za mimoriadne moderné zmysluplné trávenie voľného času, ktoré sa zároveň výrazne podieľa na zvyšovaní fyzickej kondície. A keď sa navyše v 70.-tych rokoch zaviedla výroba gumených koliesok, stalo sa in line korčuľovanie doslova mániou. Tieto gumené kolieska neboli totiž až také hlučné, ako ich kovový predchodcovia, a preto začali ľudia korčuľovať v rytme hudby. Korčuliarske štadióny s hudbou boli koncom 70.-tych rokov preplnené a stali sa strediskom mládeže, ale aj starších ľudí.

Kolieskové korčule 80-e rokyRok 1979 možno považovať za rok zrodenia dnešnej podoby in line kolieskových korčúľ. Ten, komu sa fanúšikovia dnešných inlinov môžu poďakovať, sa volal Scott Olson a bol to mladý hokejista, ktorý chcel trénovať aj bez ľadu. Kúpil si staré korčule, ktoré pripevnil na svoje hokejové topánky a pridal brzdu na pätu. A tak sa vlastne narodili dnešné in line korčule. Keďže boli na rozdiel od svojich predchodcov pohodlné a slušne ovládateľné, začali sa vyrábať masovo. Hokejista Olson svoju rozbehnutú továreň predal, a tá bola premenovaná na Rollerblade Inc. Masová výroba spôsobila, že záujem o korčule sa rozšíril aj do ostatných častí sveta. Odtiaľ už bol len krok k zaradeniu in line korčuľovania do programu Panamerických hier v roku 1990, či k založeniu The International Inline Skating Association- IISA (Medzinárodná asociácia inline korčuľovania) v roku 1991.

V súčasnosti je prioritou rôznych organizácií združujúcich profesionálov aj amatérov a nadšencov v oblasti inline korčuľovania, dostať sa na olympijské hry. V roku 2012 v Londýne to však už nebude. Držme prsty, možno sa to podarí a inline korčuliari sa predvedú na ďalšej olympiáde v roku 2016.

Čo ďalej?

  • InsSportLine výpredaj

   vytvoril © 2019 weblok.sk